72
(063) 112-112-1
РУС | УКР

Забезпечення безпеки людей при пожежі у висотних будівлях

Висотні будівлі надають великим містам виняткову виразність і сучасний індивідуальний вигляд. Архітектурні споруди відносяться до об'єктів з масовим перебуванням людей і представляють величезну матеріальну цінність. У зв'язку з цим, різного роду надзвичайні ситуації, пов'язані з пожежами і аваріями у висотних будівлях, можуть призводити до великих жертв, сильної громадської реакції. Усе це визначає особливу увагу до проблеми забезпечення безпеки людей і самих висотних будівель у разі виникнення пожежі.
У сучасному будівництві розроблена і успішно застосовується багаторівнева система протипожежного захисту (СПЗ) висотних будівель, що включає 15 елементів захисту. При правильному проектуванні, пристрої і експлуатації цього комплексу заходів СПЗ забезпечується необхідний рівень безпеки людей, що опинилися у висотній будівлі при виникненні пожежі.

Специфіка пожежної небезпеки висотних будівель

Нижче наведені приклади пожеж у будівлях підвищеної поверховості і висотних будівлях, трагічні наслідки яких змусили фахівців звернути увагу на особливості пожежної небезпеки цих об'єктів і вдосконалення системи їх протипожежного захисту.

Пожежа в 22-поверховій будівлі готелю в Сеулі (Південна Корея) 25 грудня 1971 року
Ця пожежа стала найбільшою з усіх пожеж в готелях підвищеної поверховості. Пожежа почалася на кухні кафетерію на другому поверсі будівлі. По нейлонових завісах на вікнах, синтетичним килимам, через сходові клітини і шахти ліфтів вогонь з надзвичайною швидкістю став поширюватися на верхні поверхи, перетворюючи будівлю на факел (мал. 1), що горить. Сталося обвалення конструкцій сходових клітин і перекриттів на декількох поверхах. З 296 чоловік, що знаходилися в готелі у момент виникнення пожежі, загинуло 164 і 58 чоловік отримали опіки і отруєння димом. У гасінні цієї пожежі брали участь пожежні команди, поліцейські і армійські частини (більше 1100 чоловік).

Мал. 1. Пожежа в 22-поверховій будівлі готелю (Сеул, 1971 р.)

foto1

Пожежа в 32-поверховому хмарочосі (Мадрид, Іспанія, 2005 рік)
На мал. 2 представлені наслідки цієї пожежі у висотній будівлі. Як не парадоксально, але саме цей випадок є прикладом ефективності сучасної СПЗ будівель. Річ у тім, що ця 32-поверхова будівля в Мадриді знаходилася на ремонті. У зв'язку з цим СПЗ будівлі не функціонувала. Відсутність нормально функціонуючою СПЗ висотної будівлі і привело до того, що пожежа без перешкод поширилася на усю будівлю і привела його в стан, не підлягаючому відновленню .

Мал.2. Наслідки пожежі в 32-поверховій будівлі (Мадрид, Іспанія, 2005 р.)

foto2

Пожежі в московських багатоповерхових будівлях
У березні 1993 року і листопаді 2005 року сталися серйозні пожежі в 25-поверхових житлових будівлях Москви. У першому випадку пожежа виникла на передостанньому поверсі будівлі на проспекті Маршала Жукова, вигоріло 5 квартир, загинуло 5 чоловік. У другому випадку пожежа почалася на останньому, 25-му поверсі будівлі по Другому Сетуньскому проїзду (мал. 3). Пожежа поширилася на площі 250 м2. Загинули 4 людини, 15 чоловік було врятовано при проведенні рятувальної операції. Причиною таких серйозних наслідків цих пожеж стала застаріла система протипожежного захисту будівлі.
Ці приклади свідчать про те, що пожежі і інші НС є особливою небезпекою для висотних будівель і будівель підвищеної поверховості в силу особливостей їх конструктивно-планувальних рішень, призначення, технології зведення і подальшої експлуатації.
Особливий характер пожежної небезпеки висотних будівель визначається:

  • наявністю умов, сприяючих виникненню пожежі;
  • можливістю масового перебування людей у будівлі;
  • поверховістю будівлі,що не дає можливості використання для порятунку людей механічних сходів, що є в наявності в гарнізонах пожежної охорони;
  • можливістю часткового або повного руйнування при пожежі окремих елементів будівлі, певної частини будівлі або усієї будівлі;
  • інтенсивне поширення у висотній будівлі полум'я, диму, токсичних речовин по приміщеннях, коридорах і технічних комунікаціях, а також через проміжки у будівельних конструкціях;
  • блокуванням ліфтів і виходом з ладу управління ліфтами;
  • відсутністю або недостатністю засобів для порятунку людей усередині будівлі;
  • відсутністю в нормах чітких регламентацій відносно оцінки рівня пожежної небезпеки даних об'єктів.

Мал.3. Пожежа в 25-поверховій житловій будівлі (Москва, листопад 2005 р.)

foto3

Основи забезпечення пожежної безпеки висотних будівель

Катастрофічні пожежі змусили людей звернути увагу на розробку заходів по відвертанню пожеж і захисту від них.
Пожежна безпека - це стан захищеності особи, майна, суспільства і держави від пожеж. Основною проблемою пожежної безпеки будівель є приведення спочатку пожежонебезпечних об'єктів, в такий стан, при якому унеможливлюється пожежа на об'єкті, а у разі виникнення пожежі забезпечується захист людей і матеріальних цінностей від небезпечних чинників.
Нині в Україні реалізується перехід до нових принципів стандартизації і нормування у будівництві c обліком ринкових стосунків і організаційних умов будівництва. До вступу в силу відповідних технічних регламентів обов'язковому виконанню підлягають вимоги чинних нормативних документів, прийнятих до 1 липня 2003 року.
Основним документом комплексу "Пожежна безпека" є документ, що встановлює загальні для усіх споруд протипожежні вимоги, орієнтовані на відвертання поширення пожежі, безпеку людей і гасіння пожежі.
Основний принцип побудови нормативних вимог до пожежної безпеки об'єктів полягає в забезпеченні необхідного рівня пожежної безпеки об'єкту, залежно від класу і категорії його пожежної небезпеки. З цього принципу стає зрозумілою визначальна роль в забезпеченні пожежної безпеки об'єктів правильної оцінки класу їх пожежної небезпеки.

Проблема оцінки рівня пожежної небезпеки висотних будівель

У сучасних нормах пожежної небезпеки для різних будівель і приміщень підрозділяється на класи по функціональній пожежній небезпеці. Клас будівлі залежить від:

  • способу його використання;
  • того, якою мірою безпека людей знаходиться під загрозою у разі виникнення пожежі, залежно від їх віку, фізичного стану, часу доби, виду функціонального стану основного контингенту і його кількості.

По цій класифікації висотні будівлі можуть відноситися до класу Ф1 як будівлі для постійного проживання і тимчасового перебування людей і класам Ф2, Ф3, Ф4 як будівлі культурно-просвітницьких установ і т.д.

Система протипожежного захисту висотних будівель

У сучасних будівельних нормах забезпечення безпеки людей при пожежі відноситься до пріоритетних вимог. Для забезпечення ефективного протипожежного захисту висотних будівель нині розроблений і успішно застосовується багаторівневий комплекс заходів СПЗ цих об'єктів, грунтований на концепції пріоритетності забезпечення безпеки людей.
У цей комплекс заходів СПЗ входять як заходи, обов'язкові для будь-яких будівель, до яких пред'являються особливі додаткові вимоги, так і спеціальні додаткові заходи, що є обов'язковими тільки для висотних будівель. Система протипожежного захисту будівель заввишки 16 поверхів і вище включає 15 елементів захисту, які за призначенням можна згрупувати в наступні блоки:
Блок 1. Заходи по забезпеченню стійкості будівель або їх частин проти прогресуючого обвалення:

  • забезпечення вогнестійкості конструкцій і будівель;
  • забезпечення вибухозахисту будівлі, в якій можуть бути вибухонебезпечні приміщення.

Слід зазначити особливу важливість цього блоку заходів СПЗ для висотних будівель, оскільки він забезпечує "першочергову безпеку" об'єкту у вигляді запасу стійкості системи, тобто її здібності чинити опір впродовж певного часу не лише дії пожежі, але і іншим, у тому числі комбінованим, діям. Якщо об'єкт має недостатню стійкість, уся система забезпечення безпеки людей і будівлі в цілому стає даремною.
Блок 2. Заходи по обмеженню поширення пожежі у висотних будівлях:

  • облаштування протипожежних перешкод усередині будівлі;
  • облаштування протипожежних розривів між будівлями.

Блок 3. Заходи по забезпеченню своєчасної і безперешкодної евакуації людей і їх порятунку при НС у висотних будівлях.
До основних положень норм по забезпеченню безпеки людей при пожежах у будівлях і спорудах відносяться вимоги, що забезпечують на випадок пожежі:

  • можливість евакуації людей, незалежно від їх віку і фізичного стану до настання загрози їх життя і здоров'ю;
  • можливість доступу особового складу пожежних підрозділів і подання засобів пожежогасіння до вогнища пожежі, а також проведення заходів по порятунку людей і матеріальних цінностей.

Вирішення цієї проблеми при проектуванні нових будівель, що реконструюються, реалізується наступними заходами СПЗ:

  • заходами по своєчасній евакуації людей і протидимному захисту;
  • системою сповіщення про пожежу і управління евакуацією людей;
  • заходами по порятунку людей і обмеженню пожежної небезпеки матеріалів, конструкцій і будівель.

Блок 4. Системи активного захисту будівель від пожежі:

  • системи пожежної сигналізації і пожежогасіння;
  • опорний пункт пожежогасіння;
  • облаштування центрального пульта управління системою протипожежного захисту будівлі (ЦПУ СПЗ).

Заходи по забезпеченню стійкості будівель проти прогресуючого руйнування

Забезпечення вогнестійкості будівельних конструкцій і будівель в цілому - основа системи протипожежного захисту будівель. Вогнестійкість є міжнародною пожежно-технічною характеристикою, що регламентується будівельними нормами і правилами, і характеризує здатність конструкцій чинити опір дії пожежі. У зв'язку з цим вогнестійкість є базовим елементом усієї системи протипожежного захисту будівель, оскільки служить визначальним параметром для вибору інших елементів захисту.
Запас міцності основних конструкцій будівлі грає рятівну роль і при виникненні комбінованих особливих дій типу "удар - вибух - пожежа". Саме цей ресурс опірності конструкцій дії пожежі і дозволив вежам Всесвітнього торгового центру протриматися декілька десятків хвилин до настання прогресуючого руйнування. Це дозволило врятувати десятки тисяч життів людей, які знаходилися в цих і прилеглих будівлях.
У будівельних нормах вогнестійкість використовується також як основний показник при проектуванні такого елементу СПЗ як протипожежні перешкоди. Для різних видів протипожежних перешкод як характеристики, що регламентуються, використовується значення їх "межі вогнестійкості". Міра вогнестійкості будівлі є початковою характеристикою при проектуванні евакуації людей і протидимного захисту, проектуванні інженерних систем будівлі, систем пожежної сигналізації і т.д.
Численні випробування будівельних конструкцій на вогнестійкість дозволили виявити головні причини і характер руйнування при дії вогню залізобетонних, сталевих, дерев'яних і інших конструкцій. Узагальнення результатів вогневих випробувань дало можливість створити каталог довідкових даних, за допомогою якого можна визначати значення фактичних меж вогнестійкості основних будівельних конструкцій.

Особливі вимоги до вогнестійкості висотних будівель

Будівлі заввишки до 16 поверхів підрозділяються на 5 мір вогнестійкості:
I-V. Багатофункціональні будівлі заввишки більше 16 поверхів повинні мати особливу міру вогнестійкості. Відповідно до цього до вогнестійкості конструкцій будівель, що відносяться до особливої міри вогнестійкості, також пред'являються особливі вимоги у бік їх збільшення.
Перерахуємо деякі основні вимоги:

  • конструкції цих будівель повинні виконуватися з матеріалів, що не згорають.
  • мінімальні межі вогнестійкості конструкцій багатофункціональних будівель підвищеної поверховості, що мають особливу міру вогнестійкості, мають бути не менше:
    – несучі стіни – REI 180;
    – протипожежні стіни – REI 180;
    – колони – R180;
    – стіни сходових клітин – REI 180;
    – елементи перекриттів (балки, ригелі, рами, ферми) – R 180;
    – протипожежні перекриття – REI 180;
    – конструкції ліфтових шахт, що захищають – REI 90;
    – конструкції шахт пожежних ліфтів, що захищають – REI 120;
    – конструкції комунікаційних шахт, що захищають – REI 60.

Середнє пожежне навантаження цих будівель не повинне перевищувати 50 кг/м2 (при перерахунку на деревину).
Для будівель заввишки більше 100 м межу вогнестійкості перелічених вище основних конструкцій рекомендується збільшувати ще на 1 годину. Ця вимога представляється надмірною, такою, що призводить до дорожчання будівництва, складнощів при проектуванні надвисоких будівель. Фактично йдеться про вимогу використати при висотному будівництві конструкції, які при стандартному випробуванні на вогнестійкість повинні чинити опір температурам до 1100° С впродовж 4 годин. Це відповідає пожежному навантаженню в приміщенні, в еквіваленті деревини, понад 150 кг/м2, що перевищує реальні і допустимі значення пожежного навантаження в приміщеннях висотних будівель в 2 рази. Наприклад, в двох 110-поверхових адміністративних будівлях Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку пожежне навантаження в приміщеннях офісів під час подій 11 вересня 2001 року складало 40 кг/м2 в еквіваленті деревини, а згідно норм, допустиме пожежне навантаження в приміщеннях висотних будівель не повинне перевищувати 50 кг/м2. У зв'язку з цим, представляється можливим обмежити вимоги норм до максимальної вогнестійкості конструкцій висотних будівель величиною 180 хвилин (3 години).

Забезпечення вибухозахисту будівель, що мають або можуть мати вибухонебезпечні приміщення

Основним небезпечним чинником вибуху є надмірний тиск продуктів вибухового горіння. До небезпечних чинників вибуху відносяться також підвищена температура, обвалення конструкцій, комунікацій і їх частини, що розлітаються. Особлива небезпека вибухів для будівельних об'єктів полягає в тому, що ушкодження і руйнування цих об'єктів відбувається дуже швидко.
Вибухозахист будівлі, що має або може мати вибухонебезпечні приміщення, полягає в застосуванні спеціальних технічних рішень, що дозволяють при виникненні вибуху в приміщенні понизити надмірний тиск вибуху в цьому приміщенні до рівня, безпечного для основних несних конструкцій будівлі.
Як вибухозахист будівлі використовуються так звані "легкоскидні конструкції" (ЛСК), роль яких у більшості випадків виконує скління отворів вибухонебезпечних приміщень. При виникненні вибуху в приміщенні скління отворів розкривається і забезпечує скидання продуктів вибухового горіння в довкілля. При достатній площі ЛСК це скидання продуктів вибухового горіння забезпечує безпечний для основних несних конструкцій будівлі рівень надмірного тиску в аварійному приміщенні (мал. 4).

Мал. 4. Приклад захисної дії скління будівлі, як елементу вибухозахисту (легкосдуваної конструкції), при спрацьовуванні вибухового пристрою усередині будівлі готелю "Інтурист" (Москва, 1999 р.).

foto4

Заходи по обмеженню поширення пожежі у висотних будівлях

Протипожежні перешкоди у висотних будівлях

Протипожежні перешкоди - це технічні рішення, призначені для відвертання поширення пожежі і продуктів горіння з приміщення або пожежного відсіку з вогнищем пожежі в інші приміщення. Основні види протипожежних перешкод : протипожежні стіни, перегородки, перекриття, клапани, зони і т.д.
У поєднанні з іншими елементами системи протипожежного захисту висотних і інших будівель і споруд, протипожежні перешкоди є грошовим коштом підвищення безпеки людей і зниження матеріального збитку при пожежах.
Протипожежні стіни - вертикальні перешкоди, що розділяють будівлю по усій висоті на пожежні відсіки, що забезпечують нерозповсюдження пожежі в суміжний пожежний відсік, у тому числі у разі обвалення конструкції будівлі з боку вогнища пожежі.
Забезпечення функціонального призначення протипожежних стін у разі обвалення конструкції з боку вогнища пожежі вирішується шляхом використання спеціальних способів того, що спирається на протипожежну стіну примикаючих конструкцій. У протипожежних перешкодах допускається облаштування отворів за умови їх спеціального захисту у вигляді протипожежних дверей, люків, клапанів, вікон.
Заповнення отворів в протипожежних перешкодах у вигляді дверей, люків і клапанів мають бути обладнані пристроями для самозакривання і ущільнення в отворах. Якщо вони повинні експлуатуватися у відкритому положенні, обов'язковим є їх устаткування пристроями, що забезпечують автоматичне закривання при пожежі.
Для будівель заввишки вище 16 поверхів вводиться ряд особливих вимог. Наприклад, найбільша площа поверху між протипожежними стінами для таких будівель при розміщенні готельних номерів або квартир не може перевищувати 3000 м2, площа підземних поверхів між протипожежними стінами не повинна перевищувати 4000 м2. При цьому межа вогнестійкості протипожежних стін в підземній частині будівлі повинна складати не менше REI 150.
Протипожежні перекриття влаштовують у висотних будівлях в силу необхідності обмежувати поширення пожежі по вертикалі будівлі. Багатоповерхові будівлі слід розділяти протипожежними перекриттями по вертикалі на пожежні відсіки. Висота такого відсіку не повинна перевищувати 30 поверхів, для житлових будівель - 50 м. Межа самого нижнього пожежного відсіку висотної будівлі визначається з урахуванням можливості доступу пожежних підрозділів з автосходів і автопідйомників у будь-яку квартиру відсіку.
Кожен пожежний відсік висотної будівлі відділяється від іншого протипожежним перекриттям, що має межу вогнестійкості REI 180. Надійною протипожежною перешкодою, що обмежує поширення пожежі у висотній будівлі по вертикалі, являється перекриття технічного поверху. В цьому випадку наявність двох перекриттів технічного поверху є надійною перешкодою для поширення пожежі між відсіками. Вогнестійкість таких перекриттів допускається не менше REI 90.
На межі вертикального протипожежного відсіку слід передбачати карнизи по контуру будівлі, що виступають за межі фасаду на 0,75 м. Необхідно звернути увагу на те, що обмеження поширення пожежі по вертикалі пов'язане з наявністю сходових клітин, ліфтових шахт і інших шахт для прокладення різних комунікацій. В цьому випадку необхідно розробляти додаткові технічні рішення, що виключають поширення пожежі по вертикалі: зміщення осі сходових клітин і ліфтових шахт в різних відсіках, протидимний захист і так далі

Перешкоди у вигляді водяних завіс

При рішенні ряду архітектурно-планувальних завдань при проектуванні висотних будівель допускається замість протипожежних стін встановлювати протипожежні перешкоди у вигляді водяних завіс. Для цієї мети може бути використана "дренчерна" система пожежогасіння. Це система трубопроводів для подання вогнегасного складу, забезпечених спеціальними насадками - дренчерними зрошувачами. Роль протипожежної перешкоди в даному випадку грають дві лінії розподільних трубопроводів з дренчерними зрошувачами. При виникненні пожежі відбувається включення дренчерної системи автоматично або вручну і, відповідно, витікання вогнегасного складу в двох паралельних площинах. В цьому випадку еквівалентом протипожежної перешкоди є водяні завіси, що утворюються, в двох площинах, розташованих один від одного на відстані 0,5 м і що забезпечують інтенсивність зрошування не менше 1 л/с на 1 м завіси при часі її роботи не менше 1 години.

Противопожарные разрывы

Протипожежні розриви між будівлями є важливим елементом системи протипожежного захисту. Призначення протипожежних розривів - обмеження поширення пожежі від однієї будівлі до іншої, а також забезпечення ефективного гасіння пожежі і порятунку людей і матеріальних цінностей.
Количественной характеристикой противопожарных разрывов является расстояние между зданиями в метрах. В соответствии со строительными нормами и правилами, расстоянием между зданиями и сооружениями считается расстояние в свету между наружными стенами или другими конструкциями. При наличии выступающих более чем на 1 м конструкций зданий, выполненных из горючих материалов, за противопожарный разрыв принимается расстояние между этими конструкциями. Как правило, минимально допустимые величины противопожарных разрывов между зданиями установлены, в зависимости от назначения, класса функциональной пожарной опасности и степени огнестойкости противостоящих объектов.

Заходи по забезпеченню своєчасної і безперешкодної евакуації людей при НС у висотних будівлях

Евакуація людей з висотних будівель

Процес руху людей у будівлі можна підрозділити на два типи: нормальне і вимушене. До характерних особливостей вимушеного руху відноситься одночасність руху у бік виходів. Щільність людського потоку при цьому може значно перевищувати щільність потоку при нормальному русі. В окремих випадках щільність людського потоку може при вимушеному русі досягати граничних значень, при яких можливі важкі каліцтва і навіть смертельний результат. Особливо небезпечним випадком вимушеного руху людей є рух людей при виникненні паніки (мал. 5).

Мал.5. Паніка при пожежі в театрі (з картини невід. художника)

foto5

Евакуація є процесом організованого самостійного руху людей назовні з приміщень, в яких є можливість дії на них небезпечних чинників пожежі. Відповідно до норм евакуацією також слід рахувати несамостійне переміщення людей, здійснюване обслуговуючим персоналом.
Безпека евакуації людей з будівель при НС досягається шляхом забезпечення її своєчасності і безперешкодності за допомогою комплексу спеціальних заходів : об'ємно-планувальних, ергономічних, конструктивних, інженерно-технічних і організаційних . За межами приміщень необхідно передбачити захист шляхів евакуації з умови безпечної евакуації людей з урахуванням функціональної пожежної небезпеки приміщень, що виходять на евакуаційний шлях, класу конструктивної пожежної небезпеки будівлі, чисельності евакуйованих, міри вогнестійкості будівлі з урахуванням інших заходів по захисту шляхів евакуації. Евакуаційні шляхи повинні забезпечити евакуацію усіх людей, що знаходяться в приміщеннях, впродовж необхідного часу евакуації.
Безопасность человека в помещении или здании при пожаре зависит от времени, в течении которого он может покинуть зону, где на него могут действовать опасные факторы пожара. В связи с этим продолжительность и условия движения людей при эвакуации имеют первостепенное значение и регламентируются соответствующими Розробками.
Захист людей на шляхах евакуації забезпечується комплексом об'ємно-планувальних, конструктивних, інженерно-технічних і організаційних заходів. Основні заходи такого роду - це протидимний захист будівлі, обмеження пожежної небезпеки будівельних матеріалів в приміщеннях і на шляхах евакуації; системи сповіщення людей про пожежу.

Противодымная защита высотных зданий

Протидимний захист висотних будівель влаштовується для забезпечення евакуації людей в пожежобезпечні зони і сприяння успішному гасінню пожежі. Протидимний захист будівель підвищеної поверховості включає (мал. 6):

  • систему димовидалення з коридорів і холів;
  • облаштування незадимлюваних сходових клітин;
  • систему підпору повітря в шахтах ліфтів.

Мал. 6. Схема протидимного захисту будівлі підвищеної поверховості.

foto6

Систему димовидалення при пожежі слід передбачати:

  • з коридорів або холів усіх поверхів надземної частини будівель заввишки більше 16 поверхів;
  • з приміщень підземних гаражів автостоянок.

Незадимлювані сходові клітини, відповідно до норм, підрозділяються на три типи:
Н1 – облаштування входів на сходову клітину з кожного поверху через відкриту повітряну зону (лоджію, галерею і тому подібне);
Н2 – створення при пожежі підпору повітря в сходовій клітині;
Н3 – створення при пожежі підпору повітря в тамбур-шлюзах перед сходовою клітиною.
Протипожежні ліфти - спеціально обладнані ліфти для використання пожежними підрозділами при пожежах у будівлях підвищеної поверховості. Слід передбачати не менше двох протипожежних ліфтів в пожежному відсіку будівель заввишки більше 16 поверхів і не менш одного в пожежному відсіку будівель заввишки 10-16 поверхів за наявності багатоповерхового підземного простору в два і більше поверхів.

Спасение людей при пожаре

На відміну від евакуації, порятунок людей при пожежі є вимушеним переміщенням людей назовні при дії на них небезпечних чинників пожежі або виникненні безпосередньої загрози цієї дії.
Порятунок здійснюється самостійно (мал. 7), за допомогою пожежних підрозділів або спеціально навченого персоналу, з використанням рятувальних засобів (мал. 8), через евакуаційні або аварійні виходи.

Мал.7. Самостійний порятунок людей при пожежі з використанням підручних засобів

foto7

Мал. 8. Один з варіантів індивідуального рятувального пристрою для спуску з віконних отворів, балконів і лоджій будівель при НС з висоти до 100 метрів

foto8

В якості аварійних виходів можуть використовуватися виходи, що не відповідають вимогам, що пред'являються до евакуаційних. До аварійних виходів можуть відноситися: вихід на відкритий балкон або лоджію з глухим простінком не менше 1,2 м від торця балкона (лоджії) до віконного отвору (заскленим дверям) або не менше 1,6 м між заскленими отворами, що виходять на балкон (лоджію); вихід на відкритий перехід шириною не менше 0,6 м, що веде в суміжну секцію будівлі класу Ф.1.3 або в суміжний пожежний відсік через пожежну зону; вихід на балкон або лоджію, обладнані зовнішніми сходами, що сполучають балкони або лоджії; вихід на покрівлю будівлі через вікно, двері або люк.
Коллективное спасательное устройство – средство спасения при пожаре, которым одновременно может воспользоваться группа людей. Это специальные помещения внутри здания, предназначенные для размещения людей при пожаре в случае невозможности их эвакуации по имеющимся в здании эвакуационным путям и выходам.
При оснащенні фасадів будівель підйомними пристроями для ремонту і очищення фасадів вказані пристрої повинні розраховуватися на використання пожежними підрозділами, у тому числі для порятунку людей. На стадії проектування висотних будівель має бути також розглянута можливість використання вертольотів для порятунку людей.
Індивідуальний рятувальний пристрій - засіб для захисту органів дихання від продуктів горіння. У надзвичайних ситуаціях дуже ефективним засобом порятунку людей є засоби індивідуального захисту у вигляді саморятівників (мал. 9).

Рис. 9. Индивидуальное спасательное устройство в виде шлема-маски для защиты органов дыхания от продуктов горения

foto9

Заходи активного захисту висотних будівель від пожежі

Пожежна сигналізація

Необхідність облаштування установок пожежної сигналізації у будівлях регламентується спеціальними нормами. Згідно НПБ 110-03, житлові і громадські будівлі заввишки більше 28 м, незалежно від площі, обладналися автоматичними установками пожежної сигналізації (АУПС) і автоматичними установками пожежогасінні (АУПГ).
Установки пожежної сигналізації (УПС) - це сукупність функціонально пов'язаних елементів : пожежних сповіщувачів, лінії зв'язку, станції пожежної сигналізації для виявлення пожежі на початковій стадії його розвитку.
Пожежні сповіщувачі (ПС) - це пристрої, призначені для подання сигналу про пожежу. Автоматичні ПС перетворять фізичні параметри, що характеризують розвиток пожежі, в електричні сигнали і по лініях зв'язку передають їх на станцію пожежної сигналізації (СПС), де вони розшифровуються і перетворяться у світлові і звукові сигнали. Залежно від фізичного чинника, на який реагують ПС, вони діляться на теплові (підвищена температура), димові, світлові (оптичне випромінювання відкритого полум'я) і комбіновані.

Установки автоматического пожаротушения

Засоби гасіння пожежі призначаються для локалізації виникаючих вогнищ горіння вогнегасним складом або створення умов, при яких горіння припиняється. Одним з найефективніших засобів гасіння пожежі є автоматичні установки пожежогасіння (АУП). Відмітною особливістю АУП є виконання ними одночасно функцій автоматичної пожежної сигналізації.
Установки пожежогасіння класифікуються:

  • по виду огнетушащего речовини;n конструктивному наповненню;
  • характеру дії на вогнище пожежі;
  • способу пуску;
  • інерційності;
  • тривалість подання засобів гасіння.

Водяні АУП

Установки водяного пожежогасіння використовуються для захисту різних об'єктів, у тому числі для захисту висотних житлових і громадських будівель. Водяні АУП по конструктивному виконанню підрозділяються на спринклерні і дренчерні (мал. 10).

Мал. 10. Загальний вигляд спринклерного або дренчерного зрошувачів у дії

foto10

Спринклерні установки водяного пожежогасіння (СУВП) застосовуються в приміщеннях із звичайною пожежною небезпекою для локального гасіння по площі. Дренчерні установки водяного пожежогасіння (ДУВП) використовуються для захисту приміщень з підвищеною пожежною небезпекою, коли ефективність пожежогасіння може бути досягнута лише при одночасному зрошуванні усієї площі, що захищається.
Дренчерні установки застосовують, крім того, для зрошування вертикальних поверхонь і створення водяних завіс (захисту отворів), в якості еквівалентної заміни конструктивних протипожежних перешкод (наприклад, в атриумах), ліхтарів і тому подібне
У будівлях заввишки більше 16 поверхів системи внутрішнього протипожежного водопроводу і автоматичного пожежогасіння мають бути роздільними.

Центральний пульт управління системами протипожежного захисту (ЦПУ СПЗ)

Основною функцією ЦПУ СПЗ є управління системами протипожежного захисту і забезпечення координації дій усіх служб, відповідальних за забезпечення безпеки людей і ліквідацію пожежі. Розміщується ЦПУ поблизу від головного входу у будівлю або в приміщенні першого або цокольного поверху з виходом безпосередньо назовні і повинен мати прямий телефонний зв'язок з найближчою пожежною частиною.

Висновок

У сучасному будівництві розроблена і успішно застосовується багаторівнева система протипожежного захисту (СПЗ) висотних будівель, що включає 15 елементів захисту. Увесь цей комплекс заходів спрямований на забезпечення безпеки людей. У статті розглянутий комплекс сучасних і перспективних заходів по забезпеченню безпеки людей при пожежах у висотних будівлях з урахуванням специфіки пожежної небезпеки цих об'єктів. При правильному проектуванні, пристрої і експлуатації цього комплексу заходів системи протипожежного захисту необхідний рівень безпеки людей буде забезпечений.



Знижка 10% від ціни конкурентів.

Знижки на проектування систем АППЗ у багатоквартирних будинках серій 1-528 кп, I Лг-504 Д (мк).

Cкидки при заказе монтажа пожарной сигнализации в июне!