І так, Ви вирішили зайнятися виробничою діяльністю. Вам зрозумілий технологічний процес, відомі витрати на сировину і трудові ресурси. Ви вже вибрали будівлю або приміщення, яке влаштовує Вас по місцерозташуванню і вартості квадратного метра. Ви підрахували рентабельність і очікуваний прибуток.
Але не забули чи Ви про витрати на забезпечення пожежної безпеки майбутнього виробництва?
Як показує практика, неуважне відношення до пожежної безпеки може привести до збільшення витрат на організацію виробничого процесу на 70 %.
Крім того, по даним статистики, найчастіше пожежі відбуваються саме в виробничих і складських будівлях.
Пожежа на виробничому об'єкті може привести до серйозних наслідків:
Усе це тягне за обою настання серйозної адміністративної, а часом і кримінальній відповідальності керівника і відповідальних осіб.
Що ж треба знати про пожежну безпеку виробничого об'єкту?
Почнемо з «плюсів» виробничих об'єктів з точки зору пожежної безпеки:
1. Виробничі об'єкти, як правило, мможуть мати дуже значну площу і висоту до 48 метрів. Площа пожежного відсіку може досягати 25 000 кв. м. і більше. А це означає, що не треба розділяти площі капітальними протипожежними стінами.
2. Евакуація людей з виробничих приміщень не викличе великих ускладнень. Як правило евакуаційних виходів з приміщення площею до 1000 кв. метри буде досить. Те чи інше об'ємно-планувальне рішення може привести як до зменшення, так і до збільшення необхідної кількості виходів.
3. Конструктивне виконання виробничих будівель може бути практично будь-яким:
4. Виробничі будівлі можуть бути капітальними (на фундаментах) чи тимчасовими (збірно-розбірними) опалюваними і не опалюваними.
5. Немає обмежень по тому, на якому поверсі Ви хочете розмістити виробничі приміщення (у багатоповерхових будівлях)
6. Системи сповіщення людей про пожежу для виробничих об'єктів не такі складні, як для громадських і адміністративних будівель
Плюси, які ми тільки що перерахували, не ідносяться до вибухо- і пожежонебезпечних виробництв категорій «А» і «Б». Для них діють суворіші нормативи.
Окрім плюсів, є у виробничих будівель і приміщень і «мінуси»,чи, скажемо м'якше, особливості.
1. По-перше,необхідно визначити категорії по вибухопожежній і пожежній небезпеці для об'єкту, виходячи з технології процесу виробництва.
Звертатися за таким розрахунком краще до фахівців з пожежної безпеки.
Звичайно, і технологи можуть визначити категорію по вибухопожежній і пожежній небезпеці виробництва, але:
Від категорії по вибухопожежній і пожежній небезпеці об'єкту разом з характеристикою самої будівлі залежить багато що у тому числі:
Віднесіться до питанню розрахунку категорій серйозно.
2. Друга особливість: для виробничих об'єктів встановлена сувора певна протипожежна відстань до сусідніх будівель, споруд і будов. Величина такої відстані залежить, в тому числі від категорії по вибухопожежній і пожежній небезпеці, а також від характеристики будівлі.
3. Третя особливість: на иробничому об'єкті повинно бути достатня кількість під'їздів для пожежної техніки і достатня кількість входів для доступу пожежників всередину будівлі
4. Особливі умови по озміщенню технологічних установок і майданчиків на виробничому об'єкті: як усередині будівлі, так і зовні. У першу чергу це стосується установок, при роботі яких застосовуються ЛЗР, ГЖ чи газовикористовуюче устаткування.
5. Адміністративні і побутові приміщення мають бути,
по-перше відокремлені від виробництва ротипожежними перешкодами,
а о-друге, повинен враховуватися ряд умов по об'ємно-планувальним рішенням.
Якщо Ваше виробництво, виходячи з вживаних матеріалів, виробів, що випускаються, і упаковки — пожежонебезпечне (категорії від «В1», «В2», «В3»), то Ви повинні знати, що:
Крім того треба пам'ятати, що виробничі ділянки і приміщення не можна розміщувати в вбудованих, прибудованих частинах будь-яких житлових і ряду громадських будівель.
Наша стаття не ставить завдання привести Вас в відчай уявною складністю і багатогранністю проблем пожежної безпеки на виробничих підприємствах.
На етапі проектування, підготовки до рганізації виробничого процесу, можна вирішити «малою кров'ю» багато проблем.
На етапі експлуатації ці проблеми стають важковирішуваними, вимагають великих фінансових витрат і караються серйозними штрафами.
В принципі нерозв'язних проблем немає. Ми готові допомогти Вам на будь-якому етапі — від консультації на етапі підбору приміщень до усунення порушень на вже діючому об'єкті.
Способів усунення порушень пожежної безпеки немало, починаючи від можливої зміни об'ємно-планувальних або конструктивних рішень, оснащення об'єкту системами, що зменшують пожежну небезпеку виробничого процесу до розробки спеціальних технічних умов (СТУ) для конкретної ситуації і конкретного об'єкту.
У наступних статтях ми розповімо Вам про будівлі і спорудження котельнь, про спеціалізовані виробничі об'єкти, такі як гаражі і автостоянки, а також про вибухопожежно небезпечні виробничі об'єкти.
Експерт пожежної безпеки
Консультація експерта
"Підготовка до перевірки пожежного нагляду"
Витративши 1 700 грн і 1.5 години Ви можете заощадити до 133 350 грн.
Знижки при замовленні монтажу пожежної сигналізації в листопаді!
© 2006–2021 ТОВ «ЕКСПЕРТ-112»
Компанія діє на підставі лицензій ДСНС Украіни.
(063) 112-112-1
[email protected]
expert112ukr
01004, м. Київ, вул. Пушкінська, 25,
офіс 33, 3 поверх Схема проїзду