72
(063) 112-112-1
РУС | УКР

Пожежна безпека для магазинів, барів і ресторанів

Питання, пов'язані з пожежною безпекою підприємства, з'являються з моменту  його відкриття і супроводжують увесь час його діяльності.

Те, які вимоги пред'являються до підприємства з точки зору пожежної безпеки, визначається специфікою діяльності підприємства, технологічними процесами, а також архітектурними особливостями приміщення або будівлі, в якій розташовується підприємство.

Наведемо приклад:  якщо бар, ресторан (чи інше підприємство громадського харчування) обслуговує до 50 чоловік, то при монтажі пожежної сигналізації в якості засобу сповіщення досить буде встановити звукові сирени, якщо більше 50 чоловік – знадобиться додати до сирен світлові таблички «ВИХІД», а якщо число відвідувачів перевищить 200 чоловік –  знадобиться система мовного гучномовного сповіщення. Якщо число людей в закладі перевищує 10 чоловік, мають бути в обов'язковому порядку розроблені плани евакуації. Якщо є складські приміщення – має бути зроблений розрахунок категорій по пожежній небезпеці і визначенню класу зон по ПУЕ. Як ми бачимо, в даному випадку вимоги пожежної безпеки продиктовані технологічними процесами.

Тепер наведемо приклад впливу архітектурних особливостей приміщення на пожежну безпеку.  Якщо той же самий бар, ресторан з числом відвідувачів до 50 чоловік розташовується в підвалі або цоколі – то відразу знадобиться установка і звукових сирен і світлових табличок «ВИХІД», а якщо більше 50 чоловік - система мовного гучномовного сповіщення. До того ж, якщо в приміщеннях підвалу або цоколя немає природного освітлення (тобто вікон), то, швидше за все пожежний інспектор змусить встановити дорогу систему протидимної вентиляції.

Для магазинів картина аналогічна розглянутому прикладу з барами і ресторанами, але там вирішальним показником буде не кількість відвідувачів, а площа приміщення.

Питання, пов'язані з пожежною безпекою магазинів, ресторанів і барів можуть носити як інженерний характер (проектування, монтаж, обслуговування систем протипожежного захисту : пожежної сигналізації, систем сповіщення систем пожежогасіння, протидимної вентиляції і внутрішнього протипожежного водопроводу), так і організаційний характер : відробіток планів евакуації, навчання керівників і персоналу по програмах пожежно-технічного мінімуму, розробка інструкцій і ведення журналів. Можуть мати місце і архітектурно-будівельні питання, пов'язані з шириною шляхів евакуації, протипожежними стінами, перегородками,  дверима, вікнами, об'ємно-планувальними рішеннями.

Питання виконувати або не виконувати вимоги пожежної безпеки, і якою мірою, кожен підприємець вирішує для себе самостійно, зважуючи витрати і можливі ризики у вигляді санкцій державного пожежного нагляду, втрати майна або загибелі людей.

Що стосується адміністративного покарання за порушення пожежної безпеки, то тут є два види:
•    штраф
•    адміністративне призупинення діяльності підприємства

Дешевше було платити штрафи, чим встановлювати пожежну сигналізацію чи інші інженерні системи забезпечення пожежної безпеки.

Адміністративне призупинення діяльності – серйозний удар по бізнесу. Пристави опечатують приміщення або будівлі на термін від 30 до 90 діб, і це не означає, що після цього часу можна знову відкритися і працювати по-старому. 30 або 90 діб – цей час за яке підприємець повинен усунути порушення:  встановити пожежну сигналізацію, пожежогасіння і так далі, а якщо не укластися – термін призупинення буде продовжений. Тобто доведеться зазнати збитків від простою – раз, і розщедритися на усунення порушень – два. 

Межа між тим, що загрожує підприємцеві – шраф або призупинення діяльності – осить хитка. Призупинення діяльності настає, коли «створена  загроза життю і здоров'ю людей у разі виникнення пожежі». Це формулювання з практики реальних рішень про призупинення діяльності, і під неї підпадає практично будь-яке порушення пожежної безпеки. 

Найчастіше питання з виконанням вимог пожежної безпеки виникає у тих магазинів, барів і ресторанів, яким потрібне отримання ліцензії на торгівлю алкогольною продукцією. В даному випадку, серед інших документів в Ліцензійну палату необхідно надати договір технічне обслуговування пожежної сигналізації і позитивний висновок органу державного пожежного нагляду.

Вічне питання: хто повинен усувати порушення пожежної безпеки : орендар або орендодавець. Інспектор в цьому випадку в першу чергу спиратиметься на те, що прописано в договорі оренди. Так що доцільно приділити цьому моменту підвищену увагу: фінансові витрати на виконання пунктів припису можуть бути дуже високими. На практиці зазвичай діє таке правило: власник (орендодавець) відповідає за вимоги, пов'язані з архітектурними особливостями і інженерними системами, а орендар – за організаційні і режимні питання. Наприклад: витрати на проектування і монтаж пожежної сигналізації несе орендодавець, а витрати на технічне обслуговування і поточний ремонт – орендар. 

Є спірні випадки, коли наприклад, орендодавець здає приміщення під автосервіс, для якого по нормах потрібно устаткування системами пожежогасіння, які на порядок дорожче за звичайну пожежну сигналізацію. А якби в цьому приміщенні був не автосервіс, а бар, то була б потрібна тільки сигналізація. Зрозуміло, що в даному випадку специфіка діяльності орендаря веде до додаткових витрат на забезпечення пожежної безпеки – і орендодавець їх нести не бажає. Як би то не було, хто і за що платить, вирішують дві сторони:  орендодавець і орендар, і інспектор не виступає третейським суддею в цій суперечці: для нього головне, щоб порушень пожежної безпеки не було, а хто за це заплатить – його не торкається.

Безперечно орендар відповідає за організаційні питання - розробляє інструкції, положення, проводить навчання свого персоналу з питань пожежної безпеки.

Якщо у Вас є питання по пожежній безпеці – ми проконсультуємо Вас, визначимо обгрунтованість вимог інспектора ДПН, запропонуємо найбільш раціональний, зручний для Вашого підприємства, технічно грамотний, і економічно доцільний  варіант забезпечення пожежної безпеки, вирішення проблемних питань.

Джерело: стаття написана фахівцями ТОВ "ЕКСПЕРТ-112"



Знижка 10% від ціни конкурентів.

Консультація експерта

"Підготовка до перевірки пожежного нагляду"

Витративши 1 700 грн і 1.5 години Ви можете заощадити до 133 350 грн.

Знижки при замовленні монтажу пожежної сигналізації в грудні!